Egy nemrégiben készült közvélemény-kutatás szerint a lakosság 16% -a gondolja úgy, hogy a vírus terjedésének fő módja a „fomite” átvitel - a tárgyak vagy felületek megérintésének szakkifejezése. De ez helytelen - mondja Ritchie.
Veszélyesen téves, mert sok bizonytalanság közepette és a kézmosás iránti kérlelhetetlen üzenetküldés ellenére a koronavírus kapcsán egy dolog nagyon egyértelművé vált, hogy a fomitesen nemigen terjednek.
A kutatók nehezen találtak sok olyan példát a kitörésekre, amelyek szennyezett felületre vezethetők vissza (csak néhány lehetséges kivétel létezik). Az Egyesült Államokban a Betegségellenőrzési Központok ezt a típusú továbbítást a „How Covid Spreads” oldaluk végén a lista végéhez helyezték - éppen az „elkapja kedvencétől” fölött.
A világjárvány kezdetén az Egyesült Királyság kormánya nagyban ajánlotta a kézmosást (felidézi az összes felszólítást, hogy kétszer énekelje el a Happy Birthday-t, miközben súrolja magát). Akkor érthető volt: teljesen sötétben tapogatóztunk, hogyan terjed a vírus, és válaszunkat olyan betegségekre mintáztuk, amelyeket jobban ismertünk, például az influenzát. De csaknem egy évvel később a kézmosás és a kézfertőtlenítő szerek továbbra is az élen járnak a tanácsok között, és a „kezek” még mindig az első elemek a kormányzati plakátokon és másutt sugárzott műsorokban. A tudomány lecsökkentette a fomites jelentőségét, akkor miért jelenik meg üzenetküldésünkben még mindig ilyen hangsúlyosan?
Még mindig vita folyik a Covid-esetek arányáról, amelyek a nagyobb cseppek és a kisebb, lebegő levegőben lévő részecskék (más néven „aeroszolok”) miatt következnek be. De a tudományos konszenzus, és 2020 eleje óta valóban teljesen világos az, hogy a Covid-esetek többségét e két módon terjesztik, nem pedig a dolgok megérintésével. Ha a vírus levegőben száll, akkor megdöntheti azt a stratégiát, hogy két méterre maradjon egymástól, mivel a levegőben átáramolva sokkal távolabbi embereket is megfertőzhet. A helyiségek szellőzésének fenntartása elméletileg és a gyakorlatilag is a kockázat csökkentésének egyik módja; de a közvélemény-kutatás, valamint sok anekdotikus bizonyíték arról, hogy az irodai dolgozók kollégáikkal egész nap zárt helyiségekben ülnek, azt sugallják, hogy sokkal több munkára van szükség ennek az üzenetnek a továbbításához.
Érdemes teljes terjedelmében elolvasni.
A lockdown szkeptikusoknak nem fognak tetszeni a maszkokkal kapcsolatos megjegyzései, de képesek lesznek erre a darabra utalni olyan embereket, akik továbbra is ragaszkodnak ahhoz, hogy a heti boltjukat fertőtlenítőszerrel szórják be.